Towary z Zachodu, czyli „Import marynarski” i inne sposoby importu prywatnego

„Import marynarski” znany był powszechnie w latach PRL. To zjawisko emanowało powiewem wielkiego świata, tajemniczością i zaradności, choć teoretycznie dużo było w tym spraw sprzecznych z ówczesnym prawem. Zresztą wtedy prawie każdy mógł być uznany za przestępcę np. za posiadanie kilku dolarów czy ukrytej „na czarną godzinę” złotej monety, ewentualnie za wyrażanie swojej opinii w szalecie miejskim, co – według ówczesnej władzy – mogło zachwiać stabilnością państwa.

Marynarze sprowadzali głównie wozy amerykańskie /Archiwum Tomasza Szczerbickiego
Marynarze sprowadzali głównie wozy amerykańskie /Archiwum Tomasza Szczerbickiego

W ówczesnych realiach, pełnej izolacji od Europy Zachodniej i państwowego monopolu handlowego prawie na wszystko, Import Marynarski był zjawiskiem specyficznym. Dla zwykłych obywatelki dawał cień szansy na zdobycie produktu zagranicznego. Dla rządu był niewygodnym procederem, które trudno było zwalczyć.

Mimo licznych próby, przez cały okres PRL nie udało się zlikwidować importu marynarskiego. Zakazy ograniczyły tylko jego zakres i to najczęściej w odniesieniu do rzeczy dużych, jak na przykład urządzenia AGD czy samochody.

Zasada była prosta – polscy marynarze pływający po świecie przywozili towary na sprzedaż. Owszem, mogli to robić legalnie, gdyż podczas rejsów dostawali część wypłaty w dewizach, problem polegał na tym, że przywozili tych towarów dużo więcej niż mogli według przepisów. Tą drogą trafiało do nas z Zachodu prawie wszystko, np.: produkty spożywcze, odzież, kosmetyki, lekarstwa i wszystko inne na co był popyt, m.in. samochody. Produkty te, poprzez zaprzyjaźnionych handlowców, trafiały później na bazary w całym kraju. Początkiem “Importu Marynarskiego” na szeroką skalę był przełom lat 1956 – 1957, okres politycznej odwilży w naszym kraju. Później zjawisko to kwitło, a władze bezskutecznie szukały metod walki z nim.

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/

Szukajcie – znajdziecie czyli Twitter @T_Szczerbicki #tomaszszczerbicki
Tomasz Szczerbicki
https://www.facebook.com/tomasz.szczerbicki.5
https://plus.google.com/u/0/106319698148660186983/